Trafo Merkezleri

Elektrik enerjisinin üretimden iletim sistemine (enterkonnekte sistem) aktarılması ve iletim sisteminden dağıtım şebekesine bağlantı noktasında yer alan trafo merkezleri (diğer adıyla şalt sahaları) gelişmişliğin simgesi olan “elektrik enerjisi arz güvenirliği” açısından hayati öneme sahip tesislerdir.
  • Elektriğin üretim noktasından tüketim noktasına kadar olan “seyahatinde” kayıpları azaltmak maksadıyla elektriğin iki ana parametresinden (diğeri akımdır) gerilim önce Yükseltici Trafo Merkezlerinde yükseltilir,
  • Sonra İndirici Trafo Merkezlerinde (İTM) indirilir. Üretim noktasındaki gerilim seviyeleri 0.4kV, 3.1kV, 6.3kV ve 10.5kV kademelerindeyken 154kV ve 380kV enerji nakil hatları (ENH) ile uzak noktalar taşınır ve bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine (EDAŞ’lar) TEİAŞ tarafından iletilerek 36kV kademesinde dağıtım şebekesi başlar.

Üretimden iletime, iletimden de dağıtım sistemine geçilen bu noktalarda kurulan ve anahtarlama (açma-kapama) yapılan bu tesislere “Trafo Merkezi” denir.Kapalı tip trafo merkezlerinde güç trafoları, bara elemanları, izolatörler, koruma düzenekler, kumanda elemanları (şalterler), topraklama düzeneği, modüler hücreler, AG panoları, OG panoları, trafo merkezi aydınlatma ve havalandırma sistemi, yangın söndürme düzeni sistemi gibi yapılar bulunmaktadır. Trafo merkezlerinde başrol oyuncusu elbette trafolardır. Ama sistemi tamamlayan unsurlar ise bu başrol oyuncusuna daima destek konumundadır. Örneğin, bir aydınlatma sorunu olduğunda sistem arızasına müdahale edilemeyeceği gibi bir yangın esnasında eğer sistem düzgün çalışır durumda değilse büyük facialara yol açabilir.Trafo Merkezleri yapım işleri uzmanlık isteyen taahhüt projeleridir. FGR Elektrik tarafından yapılması planlanan trafo merkezleri işlerinde, gerek teçhizat seçimi açısından gerekse montaj çalışmaları açısından IEC (International Electrotechnical Commission) kriterleri ve TEİAŞ Genel Montaj ve Teknik Şartnamesi kriterleri tavizsiz şekilde uygulanacaktır.